AGH i CADXPERT kształcą nowych specjalistów ds. druku 3D
Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie mogą poznać tajniki technologii drukowania 3D i skanowania 3D za sprawą współpracy uczelni z firmą CADXPERT. Odbyły się już pierwsze zajęcia, na których specjaliści z firmy dystrybuującej systemy druku 3D prezentowali technologie przyrostowe i zagadnienia inżynierii odwrotnej. Objęcie patronatem uruchomionej specjalności jest dla nas zaszczytem – mówi Maciej Dukat, Dyrektor Handlowy z firmy CadXpert.
Ze współpracy firmy CadXpert i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie mogą korzystać studenci kierunku inżynieria materiałowa na Wydziale Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej. Przedmiot o nazwie Metody przyrostowego formowania w inżynierii materiałowej i medycynie jest prowadzony w Pracowni Przetwórstwa Stopów i Materiałów Specjalnych. Innowacyjny przedmiot powstał z inicjatywy prof. dr hab. inż. Stefana Szczepanika.
Wydział Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej
W ostatnich latach udało nam się rozwinąć firmę CADXPERT, działającą prężnie w branży druku 3D. Prywatnie, jako podwaliny mojej przygody z inżynierią traktuję studia na Wydziale Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej przy AGH w Krakowie. Swoistym zaszczytem i niejako powrotem do naukowych korzeni jest objęcie przez naszą firmę patronatu nad uruchomianą przez Pana Profesora Stefana Szczepanika specjalnością oferującą kształcenie w zakresie technologii druku 3D i inżynierii odwrotnej – wyjaśnia Maciej Dukat, Dyrektor Handlowy w firmie CadXpert.
Technologie przyrostowe od podstaw
Pierwsze zajęcia w ramach nowego przedmiotu z udziałem specjalistów do spraw technologii przyrostowych odbyły się 19 marca. Podczas wykładu Adam Przepolski, specjalista ds. usług druku 3D w CadXpert, prezentował najpopularniejsze technologie addytywne. Studenci mogli dowiedzieć się, czym różnią się metody addytywnego wytwarzania, jakie materiały są stosowane oraz w jakich zastosowaniach sprawdzają się te technologie. Teoria była poparta wydrukami 3D, które reprezentowały omawiane technologie druku. Oprócz wiedzy merytorycznej uczestnicy wykładu otrzymali wskazówki, jakie kompetencje i kwalifikacje są niezbędne do pracy w branży.
Inżynieria odwrotna w praktyce
Kolejny wykład, który odbył się w marcu dotyczył technologii skanowania 3D. Mikołaj Wilkiewicz, specjalista ds. skanowania 3D opowiadał o różnicach pomiędzy skanerami 3D światła strukturalnego a laserowymi. Omówione zostały właściwości urządzeń oraz obszary zastosowań na podstawie urządzeń EinScan-Pro (ręczne, światła strukturalnego) i FreeScan (laserowe skanery 3D). W trakcie prezentacji studenci mogli zobaczyć proces skanowania, ale także samodzielnie wykonać pomiar.
Studenci mieli możliwość samodzielnego skanowania 3D