Technologie 3D usprawniają procesy produkcyjne w polskich firmach – relacja z 3 konferencji Forum Druku 3D
Blisko 150 osób uczestniczyło w 3 konferencji Forum Druku 3D, która odbyła się 25 października 2018 w TAURON Arenie Kraków. Wydarzenie, którego głównym organizatorem jest firma CadXpert z roku na rok przyciąga coraz więcej osób zainteresowanych wdrożeniem technologii drukowania 3D i chcących poznać nowe możliwości addytywnego wytwarzania.
2018-11-06, 12:45

Technologie 3D usprawniają procesy produkcyjne w polskich firmach – relacja z 3 konferencji Forum Druku 3D

Blisko 150 osób uczestniczyło w 3 konferencji Forum Druku 3D, która odbyła się 25 października 2018 w TAURON Arenie Kraków. Wydarzenie, którego głównym organizatorem jest firma CadXpert z roku na rok przyciąga coraz więcej osób zainteresowanych wdrożeniem technologii drukowania 3D i chcących poznać nowe możliwości addytywnego wytwarzania.

Jak wynika z raportu, który powstał na podstawie odpowiedzi uczestników konferencji połowa obecnych na Forum Druku 3D korzysta z technologii drukowania 3D. Z czego 45% używa zakupionego urządzenia, a 5% z usług zewnętrznej firmy. Niespełna jedna trzecia uczestników nie stosuje technologii druku 3D, a 15% obecnych reprezentowało firmy, które zamierzają zakupić drukarkę 3D na własne potrzeby. Wyniki raportu sugerują, że polscy przedsiębiorcy chcą inwestować w technologię druku 3D, ale wciąż nie jest to powszechna metoda wytwarzania. Wydarzenia takie jak Forum Druku 3D mają za zadanie propagować wykorzystanie innowacyjnych rozwiązań w polskim przemyśle.

Wykłady i prezentacje druku 3D

W tym roku konferencja odbyła się 25 października w sali konferencyjnej TAURON Areny Kraków. Charakterystyczny budynek kojarzący się raczej z koncertami lub widowiskami sportowymi stał się na jeden dzień areną nowych technologii: drukowania 3D i skanowania 3D. Na sali konferencyjnej odbywały się wykłady oraz pokazy druku 3D i prezentacje urządzeń. Natomiast w obszernym foyer można było spróbować przekąsek, owoców i oczywiście napić się dobrej kawy.

Pobierz materiały przygotowane przez prelegentów 3 edycji Forum Druku 3D: http://bit.ly/3-ForumDruku3D-pobierz

W części wystawowej zaprezentowano urządzenia działające w technologii FDM: MakerBot Replicator+ oraz MakerBot Replicator Z18. Duże wrażenie robiły dwie największe maszyny z serii Stratasys F123, tj. Stratays F370 oraz F270. Technologię PolyJet (druk z żywic fotopolimerowych utwardzanych światłem UV) reprezentowała drukarka 3D Objet 30 Prime. Z kolei w technologii SLA mogliśmy zobaczyć pełny ekosystem urządzeń Formlabs, na który składa się drukarka 3D Form 2 oraz: myjka Form Wash i system do naświetlania i utwardzania wydruków – Form Cure. Z pewnością niejeden z uczestników chciałby mieć w posiadaniu prezentowany na konferencji zestaw 3 drukarek Form 2 i urządzeń do postprodukcji. Oprócz drukarek 3D oraz modeli wydrukowanych z całego spektrum materiałów, można było także zapoznać się ze skanerami 3D. Na stoisku poświęconym technologii pomiaru danych zaprezentowano laserowy skaner 3D Shining 3D FreeScan X5 oraz ręczne skanery EinScan Pro i Pro+, a także skaner stacjonarny EinScan SP wraz z dodatkiem Discavery Pack.

Dopełnieniem pokazów sprzętu i modeli powstałych przyrostowo były prezentacje dedykowanych programów optymalizujących model CAD do druku 3D. Na specjalnie zaaranżowanych stoiskach specjaliści od drukowania 3D tłumaczyli podstawowe funkcjonalności oprogramowania i pokazywali zainteresowanym, jak wygląda ustawianie podpór, skalowanie czy kolejkowanie plików do druku.

Korzyści wdrożenia technologii druku 3D

Konferencję zainaugurował swoim wykładem James Short - przedstawiciel firmy Stratasys, który zaprezentował przegląd aplikacji druku 3D w różnych branżach i tym samym wprowadził uczestników w temat technologii przyrostowych. Kolejne wystąpienie dotyczyło ściśle przemysłu lotniczego. Aleksander Banaś z Polskich Zakładów Lotniczych A. Sikorsky Company w Mielcu przedstawił korzyści wdrożenia technologii przyrostowych w dziale prób i testów. Inżynierów korzystali z druku 3D podczas prac nad podzespołami do śmigłowca Black Hawk. Zalety druku 3D w przemyśle lotniczym to:

  • skrócenie czasu dostawy z 3 miesięcy do 2 tygodni
  • wyeliminowanie specjalistycznych, kosztownych narzędzi
  • redukcja kosztów wytwarzania
  • dokładne dopasowanie części do struktury śmigłowca

O korzyściach wdrożenia technologii druku 3D w procesy produkcyjne mówił również Paweł Patyk z działu pasów bezpieczeństwa firmy ZF TRW. Prelegent zwrócił uwagę na rolę jaką pełnią systemy bezpieczeństwa w branży motoryzacyjnej. Wykorzystanie technologii SLA i drukarki 3D Formlabs Form 2 pozwoliło wytwarzać szybciej i taniej bardzo drobne i niezwykle ważne elementy pełniące różne funkcje w mechanizmach blokujących i rozwijających pasy bezpieczeństwa.

Prof. dr hab. inż. Stefan Szczepanik z Pracowni Przetwórstwa Stopów i Materiałów Specjalnych Akademii Górniczo-Hutniczej przedstawił wybrane zagadnienia druku 3D z metalu w przemyśle i w medycynie. Profesor Szczepanik na koniec wystąpienia przedstawił także wiele dającą do myślenia zależność: firmy korzystają z pracowników wyszkolonych przez uczelnie, które z kolei muszą mieć odpowiednie środki i narzędzia do wyedukowania wartościowych pracowników. Wniosek jest jeden: nie będzie postępu gospodarczego, jeśli biznes nie będzie wspierał ośrodków akademickich.

Ok. godziny 13. uczestników zaproszony na smaczny obiad, podczas którego w luźnej atmosferze  i przy butelce zimnego piwa można było prowadzić rozmowy oraz wymienić się swoimi doświadczeniami na temat technologii addytywnych. Warto wspomnieć, że lunch był serwowany w restauracji z widokiem na imponującą halę sportową mogącą pomieścić ponad 20 tysięcy widzów.

Druk 3D w medycynie, druk 3D z metalu i badania porównawcze skanerów 3D

W tym roku po raz pierwszy organizatorzy przewidzieli w programie wystąpienie dotyczące ściśle medycznych zastosowań druku 3D. Do tej pory ten temat pojawiał się w poszczególnych wystąpieniach, ale nie był dostatecznie rozwinięty. Nicolay Goltsberg (Stratasys Senior Technical Consultant EMEA – Healthcare) wprowadził uczestników w świat współczesnej medycyny i omówił szerokie zastosowania druku 3D w służbie zdrowia. Technologie przyrostowe są używane przez lekarzy i chirurgów do planowania operacji, edukacji, a także przez inżynierów do prototypowania urządzeń medycznych i chirurgicznych.

Wiele miejsca na konferencji poświęcono drukowaniu 3D z metalu w technologii DMLS. Prelegenci przedstawili zalety i obiecujące możliwości wytwarzania z proszków metalicznych, ale również omawiali ograniczenia i typowe błędy w druku tą metodą.

Ostatnie dwie prezentacje dotyczyły technologii skanowania 3D. Dr inż. Szymon Sikorski z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na wstępie omówił możliwości i ograniczenia skanerów 3D: dotykowych na ramieniu pomiarowym, laserowych i światła strukturalnego. Prelegent przedstawił również wyniki badań porównawczych dotyczących wybranych technologii pomiarowych i urządzeń konkretnych marek.

Organizatorzy razem z gospodarzem konferencji zaplanowali na koniec wydarzenia zwiedzanie z przewodnikiem hali widowiskowo-sportowej oraz zaplecza. TAURON Arena Kraków to największy tego typu obiekt w Polsce. Pełna powierzchni hali to ponad 61 tys. m², a sama płyta główna zajmuje ponad 4,5 tys. m kw., czyli prawie tyle co 28 boisk do siatkówki.

W III Konferencji Forum Druku 3D wzięło udział blisko 150 osób z całej Polski i zagranicy. Uczestnicy reprezentowali zakłady przemysłowe, firmy produkcyjne i przetwórcze, instytuty, uczelnie, a także prasę branżową. Podczas konferencji zaprezentowano 11 wykładów, które dotyczyły przemysłowych zastosowań drukowania 3D i skanowania 3D. Wybrane prezentacje są dostępne do pobrania w postaci materiałów pokonferencyjnych.

Pobierz materiały przygotowane przez prelegentów 3 edycji Forum Druku 3D: http://bit.ly/3-ForumDruku3D-pobierz

KONTAKT / AUTOR
Michał Bryda-Przybyszewski
Specjalista ds. marketingu
CadXpert
577 566 662
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.