Bombardier inwestuje w drukarki 3D Stratasys
Wzrasta liczba firm z branży kolejowej inwestujących w technologie przyrostowe. Producenci i serwisy taborów kolejowych dostrzegają korzyści wdrożenia druku 3D oraz szacują oszczędności, jakie niesie produkcja z użyciem drukarki 3D.
Bombardier otwiera nowy rozdział produkcji
Bombardier Transportation w maju tego roku wyposażył zakład w Niemczech w produkcyjną drukarkę 3D Stratasys F900. Wybór padł na tę maszynę ze względu na duży obszar roboczy, który wynosi 914 × 610 × 914 mm oraz na dostępność inżynieryjnych materiałów. Należy do nich tworzywo Ultem 9085 o wysokiej wytrzymałości, odporności na temperaturę i substancje chemiczne, a także posiadające certyfikat FST (flame-smoke-toxicity).
Bombardier poinformował, że drukowane w 3D części zostaną dostarczone do przedsiębiorstw kolejowych i tramwajowych działających w Niemczech, Szwajcarii i Austrii, aby pomóc im w ekonomicznej produkcji i szybkiej wymianie elementów.
„Wcześniej stosowaliśmy włókno szklane i cynę do produkcji elementów pociągu. Możliwość wykorzystania tworzywa ULTEM 9085 spełnia nasze kryteria i przenosi nas na nowy poziom, jeśli chodzi o redukcję kosztów i skrócenie czasu realizacji” – mówi André Bialoscek z fabryki w Hennigsdorf.
Pełny artykuł o zastosowaniach druku 3D w kolejnictwie jest dostępny na stronie: https://cadxpert.pl/aktualnosci/druk-3d-w-kolejnictwie-i-transporcie-szynowym/
Drukarki 3D na targach TRAKO w Gdańsku
Za kilka dni w Gdańsku rozpoczną się międzynarodowe targi kolejowe TRAKO 2019. Wystawa jest okazją poznania innowacyjnych rozwiązań dla producentów, serwisów i firm świadczących usługi dla taborów kolejowych. W związku z tym warto sprawdzić, jak druk 3D jest wykorzystywany w branży pojazdów szynowych.
13. Międzynarodowe Targi Kolejowe TRAKO odbędą się w dniach: 24-27.09.2019 w Amberexpo w Gdańsku. Do hali G na stoisko nr 57A zaprasza CadXpert, dostawca urządzeń Stratasys. Firma zaprezentuje drukarki 3D oraz wydruki obrazujące możliwości technologii przyrostowych w branży kolejowej.